Main img

Dylematy rodziców

"Dobry wychowawca, który nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje – przeżyje wraz z dziećmi wiele natchnionych chwil.” Janusz Korczak

Wybór zajęć dodatkowych dla dziecka jest zawsze ciężki. Rynek sportów jak i sztuk walki powiększa się z roku na rok. Podejmując decyzję, warto zwrócić uwagę na profesjonalizm instruktorów pracujących z młodzieżą oraz doświadczenie szkoły w tego typu pracy.

Na treningach spotykamy różne typy młodych osobowości: raz zawstydzone, stojące tuż przy nogawce mamy, nie chcą nawet wejść na salę. Po kilku miesiącach pomagają instruktorom prowadzić zajęcia i wprowadzają nowych uczniów w tajniki WingTsun™. Inne, całkowicie nieskoncentrowane, biegają, skaczą, rozpraszają innych. Stopniowo uczą się skupienia uwagi na określonym zadaniu, stają się przykładami dyscypliny i manier.

Głównym celem treningu sztuk walki jest kształtowanie osobowości dziecka i wydobywanie z niego pełnego potencjału do działania. Nie jest to łatwe, ale każda sekunda tej „podróży” jest warta poświęcenia. Temu się oddajemy jako instruktorzy.

CZEGO UCZYMY MŁODZIEŻ

Program nauczania dzieci jest dostosowany do ich potrzeb, a więc uczymy się obrony przed duszeniem, złapaniami, popchnięciami, dźwigniami, uderzeniami. Często młodzież sama podsuwa pomysły na ataki które przytrafiły się lub mogą się przytrafić w szkole czy przedszkolu. Dzieciaki uczą się zdolności unikania walki, a także, jeżeli nie ma wyjścia, wykorzystania szybkości własnej reakcji.

CZY KUNG FU SPRAWI, ŻE MOJE DZIECKO BĘDZIE BRUTALNE?

Oczywiście, że nie. Zawsze staramy się tłumaczyć, nie tylko młodzieży, że przemoc jest ostateczną formą komunikacji. WingTsun™ absolutnie nie propaguje popularnego „szukania zaczepek”. Dzieci są uczone, jak radzić sobie z potencjalnymi dręczycielami lub groźnymi sytuacjami.

W JAKIM WIEKU MOGĘ ZAPISAĆ DZIECKO?

Ciężko powiedzieć. Trenują z nami uczniowie w przedziale wiekowym 4-12 (powyżej 12 lat zmieniamy grupę na dorosłych). Dla każdego znajdzie się partner i zajęcie, nie ma mowy o nudzie ani o przesadnym zmęczeniu. Intensywność treningu dopasowywana jest do grupy. Z doświadczenia wiemy, że najlepiej sprawdza się model ćwiczących mama/tata + dziecko. Zachęcamy wszystkich rodziców do wzięcia udziału w treningach, aby pokazać młodzieży najlepsze wzorce zaangażowania i pracy wkładanej w trening.